Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi mikroobide ja materjalide uurimisrühm ning füüsika instituudi röntgenspektroskoopia labor koostöös partneritega Soomest, Saksamaalt ja Šveitsist vahetavad olemasolevaid kogemusi ja loovad uusi teadmisi valguse poolt aktiveeritavatest antimikroobsetest materjalidest ja pindadest. Ravivõimalused küll paranevad ning inimesed on enam teadlikud hügieenist, kuid mikroobsed nakkused kujutavad endiselt ohtu rahva tervisele. Seoses antimikroobse resistentsuse kasvava tõusuga võib probleem veelgi süveneda.
Üheks peamiseks mikroobide leviku teeks on saastunud pinnad. Tõhusate antimikroobsete ühendite kasutamine kõrge nakkusriskiga kohtades nagu tervishoiuasutused, toiduainetööstus või ühiskasutuses olevad sagedasti puudutatavad pinnad võimaldab ära hoida mikroobsete nakkuste poolt põhjustatud tervisekahju. FAST-Real projekti raames luuakse nähtava valgusega aktiveeritavaid antimikroobseid pinnakatteid, mis hävitavad pinnaga kontaktis olevad mikroobid ilma, et eralduksid potentsiaalselt toksilised ained.
Projekti juhib professor Angela Ivask Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudist, kelle uuirmsgrupp on antimikroobsete materjalide disaini ja testimisega tegelenud juba üle kümne aasta. Rahvusvahelised partnerid on Oulu Ülikool Soomest, kus dr Wei Cao juhitav uurimisrühm omab laialdast kogemust nähtava valgusega aktiveeritavate pooljuhtmaterjalide alal, Šveitsi Materjaliteaduste ja Tehnoloogia Föderaalne Laboratoorium, kus dr Qun Reni juhitav uurimisrühm tegeleb antibakteriaalsete ainete tõhususe metoodikate arendamisega ning Saksamaal Berliinis asuv Föderaalne Materjalide Uurimise ja Katsetamise Instituut, kus dr Frank Schreiberi uurimisrühm on spetsialiseerunud antibakteriaalse resistentsuse uurimisele ning on üks rahvusvahelise ISO standardi väljatöötajaid selles valdkonnas.
Lisaks Tartu Ülikooli teadlaste teadustöö arendamisele antimikroobsete materjalide valdkonnas keskendub projekt ka noorte teadlaste ja üliõpilaste karjääri toetamisele. Projektis tegeletakse ka mitmete ülekantavate oskuste arendamisega, mis toetavad Eesti teadlasi teadusgrantide taotlemises, teadusrühmade juhtimises ja ettevõtluskoostöös.
Projekti rahastab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programm „Euroopa horisont“ osaluse laiendamise meetmest „Twinning“ (projekti number 101159721).